Polityka rządu PiS uderza w miasto Turek

Turek - nasz wspólny dom

Polityka rządu PiS uderza w miasto Turek

Podziel się z innymi:

Miasto Turek odczuwa negatywne skutki polityki rządu PiS. Jako samorządowcy możemy dwoić się i troić, ale nie powstrzymamy negatywnych skutków decyzji, które zapadają w stolicy. Przez to dochody miasta spadają, a wydatki wzrastają. Nadal potrzebne są w Turku mieszkania czynszowe dla młodych rodzin, lecz rządowe programy w tej kwestii okazały się klapą. Na szczęście dzięki odpowiednim decyzjom na szczeblu lokalnym powstają nowe mieszkania budowane przez deweloperów.

Dochody spadają, wydatki rosną

Byliśmy tego świadkami podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Turku, kiedy Rada Miejska Turku aktualizowała tegoroczny budżet miasta. Niestety, w konsekwencji reform PiS oraz kryzysu związanego z koronawirusem, do kasy miejskiej wpłynie 310 tys. zł mniej podatku od osób fizycznych niż planowaliśmy na koniec 2019 r. Również w konsekwencji polityki rządu wzrosły koszty energii, śmieci, ale też wydatki na miejską oświatę, do której nasze miasto dokłada ok. 20 mln zł.

Pieniądze te mogłyby być wykorzystane na inwestycje miejskie, budowę dróg lub innej infrastruktury technicznej, ale też kulturę (np. na utrzymywanie filii Miejskiej Biblioteki Publicznej), która w czasach epidemii tak mocno ucierpiała. Potrzeb jest wiele.

Potrzebne są nowe mieszkania czynszowe

Na wrześniowej sesji Rady Miejskiej Turku radni przyjmowali nowy program mieszkaniowy dla naszego miasta. Przy tej właśnie okazji przypomniałem, że nasze miasto w maju 2017 roku przekazało tereny pod budowę mieszkań czynszowych z programu rządowego Mieszkanie Plus. Planowaliśmy budowę 2 bloków na osiedlu Wyzwolenia, jednak okazało się, że Mieszkanie Plus jest programem nieudolnym. Z obiecanych przed wyborami przez premiera 100 000 mieszkań, wybudowano niespełna kilka tysięcy. Nasze miasto nadal czeka na wsparcie rządu w sprawie budowy mieszkań dla młodych rodzin, których nie stać na kupno własnego M lub nie mają zdolności kredytowej. Bez wsparcia rządu Turek nie da sobie rady.

Na szczęście, dzięki odpowiedzialnej polityce przestrzennej naszego miasta, zamiast wielkopowierzchniowych obiektów handlowych, deweloperzy budują lokale mieszkalne. Obecnie powstają nowe bloki mieszkalne przy ul. Kaliskiej, koło Urzędu Miejskiego. Planowana jest także budowa bloku mieszkalnego przy ul. Kaliskiej, przy trasie wylotowej w kierunku Malanowa. W ten sposób przywracane jest „życie” w starej części Turku – rewitalizacja w dosłownym tego słowa znaczeniu.

Gotowi na rozwój gospodarczy

Rada miejska wyraziła także zgodę na przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru w rejonie ul. Przemysłowej, ul. Górniczej oraz granicy miasta. Dzięki temu możliwa będzie odbudowa zakładu Profim poprzez rozbudowę hal produkcyjno-magazynowych. Także ZE PAK SA zwrócił się z wnioskiem o zmianę zapisów w planie zagospodarowania, co związane jest z przyszłymi inwestycjami spółki. Zapoznając się głównymi kierunkami rozwoju spółki należącej do Zygmunta Solorza-Żaka w ciągu najbliższych 10 lat, nie pozostaje mi nic innego, jak trzymać kciuki za sukces planowanych przedsięwzięć.

Podziel się z innymi: